Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

muze

Giriş
ÖZEL KAPADOKYA İSMAİL HAKKI AKMAN POLİS MÜZESİ
 

  
FOTO GALERİ
          Polis Müzemiz; 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kanunu ile “ Özel Müzeler ve Denetimleri Hakkında Yönetmelik” hükümleri doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığının 21/07/2011 tarihli oluru ile Özel Müze statüsüne geçmiş,
 
         Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Özel Kapadokya İsmail Hakkı Akman Polis Müzesi olarak ismi değişmiştir.
             Emniyet Teşkilatımızın 164. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle Kapadokya bölgemize yeni bir kültürel zenginlik kazandırılması maksadıyla 13 Ocak 1924 Nevşehir doğumlu 1940 yılında Polis Koleji öğrencisi olarak mesleğe adımını atmış ve halen hayattaki en yaşlı Nevşehirli Emniyet Mensubu olan Emekli Emniyet Müdürü İsmail Hakkı AKMAN'a izafen;
İlimiz Valiliğinin oluru ile " Özel Kapadokya İsmail Hakkı AKMAN Polis Müzesi" 10 Nisan 2009 tarihinde kurularak Teşkilatımızın ve Nevşehirli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. 
 
  1 (1).jpg
 
           Nevşehir Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve Nevşehirli ilk Emniyet Müdürü İsmail Hakkı AKMAN'ın adının verildiği ''Özel Kapadokya İsmail Hakkı Akman Polis Müzesi'' Türkiye'nin ilk ve tek polis müzesidir.
 
                   
 
              Polis Müzesi içerisindeki farklı dönemlere ait fotoğraflar kronolojik sıralamaya göre kendilerine yer bulmaktadır.( 1845–1920, 1920–1938, 1938–1950, 1950–1960, 1960–1970, 1970–1980, 1980–1994 ve 1994–2009 ) Sekiz dönem halinde sunulan bu fotoğraf Osmanlı’dan, Cumhuriyet’in ilk kuruluş yıllarına, Atatürk Döneminden günümüze kadar farklı kareleri bizlere sunmaktadır.
                      
           Bu fotoğraflar sayesinde yüzyıl önce yaşayan meslektaşlarımızın hangi kıyafetleri giydiklerini, ne tür silah ve araçlar kullandıklarını, mesleki hiyerarşinin ne şekilde olduğunu görerek günümüzde gelinen nokta ile kıyaslamalarda bulunabiliyoruz. Ayrıca, “Görev Malullerimiz” ve “Nevşehirli Şehitlerimiz” köşelerimizle de görev esnasında şehit olan veya yaralanan meslektaşlarımıza olan vefa borcumuzu unutmadığımızı göstermeye çalışıyoruz.
 
                    
 
         Müzemizde Emniyet Teşkilatımızın kuruluşundan günümüze kadarki süreçte kullanılan araçlar, giysiler, rozetler, silahlar, teçhizatlar, resimler ve minyatürler sergilenmektedir. Müzemizin tam ortasında yer alan 1 ton ağırlığındaki Polis Abidesi ile Meslek Mensuplarımıza yıldızın her kanadında yer alan vasıflara sahip olmaları gerektiği konusunda mesajlar verilmekte ve Emniyet Müdürlüğü olarak misyon ve vizyonumuzu buna göre şekillendirmekteyiz.

                    
_______________________________________________________________________________________________
  • CUMHURBAŞKANLIĞI
  • BAŞBAKANLIK
  • TBMM
  • İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
  • POLİS EŞLERİ DERNEĞİ
  • POLİS AKADEMİSİ
  • KURUMSAL POSTA
  • BİMER
  • EGM ÇOCUK SAYFASI
  • POLİS BAKIM ve YARDIM SANDIĞI